Column Left

23 Ağustos 2017 Çarşamba

Kiraz Sapı Çayı ile Zayıflama ve Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

                               


                                         Kiraz Sapı Çayı ile Zayıflama ve Faydaları
KİRAZ YEDİKTEN SONRA SAP KISMINI ATIYOR MUSUNUZ? KİRAZ SAPININ FAYDALARI VE HAZIRLANAN KİRAZ SAPI ÇAYININ
ETKİSİNİ ŞAŞIRTIYOR

                         
                                 

Kiraz tatlı aromaya sahip olması ve içecek ve tatlılarda kullanım alanları ile yaz aylarının
 vazgeçilmez meyvelerindendir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre kiraz meyvesi güçlü bir antioksidan etkiye sahip olması ile hücre hasarına karşı organları korumada önemli bir yere sahip. Bunun yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından da oldukça faydalı bir meyvedir.
                                 
                                   


                                  KİRAZ SAPI MUCİZESİ: Kirazın yalnızca meyvesi değil sapları da bir çok hastalığa şifa kaynağıdır. Ayrıca kiraz sapından elde edilen çay zayıflamada oldukça etkilidir ve sıklıkla tercih edilir. Kiraz Sapı Çayının Faydaları * Böbrekler için çok faydalıdır. Böbrek taşı ve kum üretimini önler ve ürik asidin vücuttan atılmasını sağlar. * Sakinleştirici özelliği vardır. * Susuzluğu giderir. Aşırı susamayı önleyicidir. Bu özelliği sayesinde Ramazan aylarında tüketimi tavsiye edilir. * Kiraz sapı çayı kanda ki zararlı maddeleri dışarı atmada yardımcıdır. Kanı temizler. * Koleserolü düşürücü bir çaydır. Aynı zamanda kalp damar sağlığı içinde önemlidir.

                                           * İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı şifa sağlar. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. * Zayıflatıcı özelliği vardır. Özellikle bir takım bitkilerle karıştırılarak içildiğinde önemli derecede zayıflamaya katkı sağlar.


Kiraz Sapı Çayı İle Zayıflama 1. Yöntem Malzemeler: Kiraz Sapı, Sinameki Otu, Rezene, Mısır Püskülü, 1 litre su ? Zayıflatan Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır? 1 litre suyun içerisine tüm malzemeler eklenir ve kaynatılmaya başlanır. Kaynadıktan sonra süzülür. Hazırlanan bu çay yemeklerden 2 saat önce 1 fincan olarak tüketilmelidir.
                               Kiraz Sapı ile Zayıflama 2. Yöntem Malzemeler: Kiraz Sapı, Böğürtlen, Vişne, Kızılcık, 1 litre su ? Kiraz Sapı Çayı Hazırlanışı: 1 litre suyun içerisine tüm malzemeler eklenir. Tıpkı 1. yöntemde ki gibi kaynatılır ve süzülerek hazır hale getirilir. Yemeklerden 2 saat önce 1 fincan olarak tüketilir. Kiraz sapı çayı zayıflamada yardımcı olduğu gibi vücutta ki ödemin atılmasında da etkilidir.
Kaynak:www.sosyaltarifler.com
                                                   
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments