Column Left

26 Şubat 2017 Pazar

Ketojenik Diyet

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Ketojenik Diyet
Ketojenik diyetler ilk olarak obezite tedavisinde 1970'li yıllarda kullanılmaya başlanmış. Yıllar içinde obezitenin hızla artışıyla hızlı kilo vermede çözüm olmuştur. Ketojenik diyetin özelliği, karbonhidrat içeriği düşük bir diyet türü olması, en önemli noktası ise, glukoz yani karbonhidrat tüketimini kısıtlanırken sağlıklı yağları ve proteinleri yeterli düzeyde almayı sağlamaktadır. Ketojenik diyetler Batı’da çok uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle obezite ve dirençli kilolara (insülin direnci, polikistik over, troid vb nedeni ile kilo veremeyen), obeziteye bağlı ve/veya eşlik eden hastalıkların tedavisinde hızlı ve kalıcı kilo kaybını sağlayarak hastaların sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olur. Ketojenik diyetler günlük enerji kaynağı olarak karbonhidratı değil de vücuttaki yağ deposunu kullanır. Diyetin 4. gününden itibaren vücuttaki yağ yakılmaya başlanır ve bu sayede hızla kilo kaybı sağlanırken kişi kendinde yorgunluk ya da halsizlik gibi olumsuz etkileriyaşamaz.
Fransız Endokrinolog tarafından İtalya’dayapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen özel içerikli ürünler ile beslenme tedavileri diyetisyenler tarafından hazırlanarak takip edilir. Kilo verme sonrası bir geçiş programı ile kişilerin kilo-yağ kaybı sabitlenerek kalıcı alışkanlıklar kazandırılır. Son süreçte de hastalar diyetisyen kontrolünde yaşam boyu sağlıklı beslenme programı uygulayarak yaşam tarzı değişikliği ile alışkanlıklarından kurtularak uzun yıllar kilolarını korur.
Ketojenik diyetle ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat içeren gıdalar yerine balık, tereyağı, zeytinyağı, et ve benzeri gıdalarla yağ ve protein miktarı artırılıyor. Böylece vücut enerji sağlamak için yağ yakıyor.
etojenik diyet için serbest ve yasak olan yiyecekler şu şekilde gruplandırılıyor:
  • Rahatlıkla tüketilebilecek gıdalar: Tereyağı, zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı gibi sağlıklı yağlar, kuru yemişler, süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, avokado ve yumurta
  • Yasak olan gıdalar: Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratı yüksek gıdalar, meyveler (çok az miktarda günde bir kere tüketebilirsiniz), kök sebzeler, içinde mısır şurubu, glikoz şurubu gibi gizli şeker barındıran meyve suyu, bal, pekmez ve benzeri gıdalar

Yemek seçimlerinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken püf noktaları da bulunuyor

  • Ketojenik diyet sırasında, enerjisini karbonhidrattan almaya alışkın vücudumuza bunu yağdan almasını öğretmeye çalışıyoruz. Bu da bir adaptasyon süreci gerektiriyor. Bu doğrultuda vücudun enerji sağlayabilmesi için yağ tüketimini artırmak gerekiyor.
  • Sebzeleri buharda pişirin veya yemeğini yapın. Kızartmayın. Kızartma hiçbir diyette tavsiye edilmez.
  • Bol su için. Buna sadece diyette değil, her zaman dikkat edin.
  • Kontrollü protein alın. Ne kadar protein, o kadar fazla yarar diye düşünmeyin. Yağlı, orta proteinli ton balığı gibi gıdaları tercih edin.
  • Beslenme şeklinizi değiştirmeden önce bir doktordan görüş almak gerekir. Özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastaları bu diyeti uzman kontrolünde uygulamalı.

Hastalıkların etkisini de azaltıyor

Ketojenik diyet sadece kilo vermek için değil, çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de uygulanan bir yöntem. İlk olarak 1920’lerin başında epilepsi nöbetlerini azaltmak için uygulanmaya başlanan ketojenik diyet, daha sonra 90’larda tekrar gündeme geliyor.
Hatta bununla ilgili en yakın tarihli araştırmalardan biri ise Hacettepe Üniversitesi’nden. 2013 yılında epilepsi hastalığı olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda ise 3 ay ketojenik diyet uygulanan çocukların yüzde 54’ünde epilepsi nöbetleri azalıyor.
Ayrıca, alzheimer, parkinson, mide ekşimesi, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığın etkileri, ketojenik diyetin uygulanmasıyla azalabiliyor.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments