Column Left

1 Ağustos 2015 Cumartesi

Çay her derde deva

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu BağlantılarÇay her derde deva

Rize Ticaret Borsası (RTB) tarafından çayla ilgili yaptırılan bilimsel araştırmaların sonuçları, 'Doğal ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Çay İçin' adlı kitapçıkta toplandı. Yapılan araştırmalarda, çayın kanser ve beyin tümörü riskini azaltmasının yanısıra insan sağlığı için çok önemli yararları olduğunun belirlendiğini kaydeden RTB Başkanı Erdoğan, hazırlanan kitapçığın halka dağıtıldığını söyledi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, çay için değişik tarihlerde yaptırdıkları bilimsel araştırmalarda, insan sağlığının yanı sıra hayatı kolaylaştıran birçok faydasının da ortaya çıktığını söyledi. Bu bilgileri bir kitapçık haline getirerek halka dağıttıklarını kaydeden Erdoğan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Çayla ilgili yapılan son araştırmalar çok yararlı bir bitki olduğunu tekrar kanıtladı. Türk çayı vücudun su dengesini koruma, kanser riskini azaltma, kanser yapıcı hücre oluşumunu engelleme, gerginlik ve uykusuzluğu giderme, cilt sağlığı, bağışıklık sistemini 5 kat arttırma, beyin tümörü riskini azaltma, sindirimi kolaylaştırma, ishalin durdurulması ve böbreklerin daha iyi çalışması gibi çok önemli yararlar sağlıyor. Vücuttaki mineral dengesini koruyor, kireçlenmeyi önlüyor, kemikleri güçlendiriyor. Diş hastalıklarını da önleyen çay, kan dolaşımının kolaylaştırıyor, damar sertliğini, yorgunluğu ve depresyonu önlüyor. İdrarı temizliyor, metabolizmayı yeniliyor, kalp krizi riskini de azaltıyor. Hormonları güçlendirerek mutluluğu da arttırıyor."

ÇAYIN POSASI VÜCÜTTAKİ YARALARI TEMİZLİYOR
Demlikte kalan çay posasının da atılmaması gerektiğini belirterek posanın da bir çok yararı olduğunu kaydeden açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Ilık çay dolu bir leğende 10 dakika tutulan ayaklarda koku kalmıyor. Posası süzülüp soğuyan dem ile gargara yapılması boğaz ağrısını alıyor. Çay posası kurutulup buzdolabına konulunca istenmeyen kokuları önlüyor. Vücudun ılık çayla ovalanması yağlanmayı engelliyor. Antibiyotik etkisi gösteren çay ile vücuttaki yaralar temizlenebiliyor. Sıcak çay ile ovulan ellerde balık veya soğan gibi istenmeyen kokular önlenebiliyor. Çay buharı gözdeki çapaklanmayı engelliyor. Şampuanla yıkandıktan sonra bir çaydanlık çayla durulanan saçlar pırıl pırıl oluyor. Yemek yerken dilinizi ısırdıysanız veya ağız içerisinde oluşan yaralar varsa çay gargarası ile kısa sürede tedavi ediliyor."Kaynak:www.mansurelsabah.com
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments